Rólunk

A Nádas-tó Környezetvédő Csoport 1997 óta vezet vízi túrákat a Velencei-tavon. Túráinkon eddig mintegy 29.000 fő (évente átlagosan 800 fő) vett részt.

Szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy az érdeklődők bepillantást nyerhessenek a Velencei-tó gazdag élővilágába és megismerjék a természetben lezajló folyamatok egy részét. Kialakítottunk egy kb. 4 km hosszú vízi tanösvényt, amit túrakenukkal átlagosan 1,5 óra alatt eveznek végig a résztvevők. A túra nem érint védett területeket, elkerüli a madárrezervátumot, azonban a tanösvény útvesztői, növény és állatvilága (az úszóláp kivételével) hasonlít a rezervátumban találhatóhoz. Ahhoz, hogy a madarak biztonságban érezzék magukat a költési időszakban is, felhívjuk a résztvevők figyelmét, hogy természetszerető emberként viselkedjenek, így tágabb ismeretet szereznek a természetes élőhelyekről.

A kenutúrákat természetismerő, vízisportban jártas tagjaink vezetik, akik rendszeresen vesznek részt továbbképzéseken is. 

A túrákat áprilistól októberig szervezzük az agárdi Park Strand és Kempingből kiindulva. 


Mielőtt elindulnánk a felfedező túrára, ismertetjük az 1996. évi természet védelméről szóló törvény három alapfeltételét, melyeket mindig szem előtt tartunk:

1. A természet védelme már nemcsak a védett természeti értékekkel való törődést jelenti. A természetvédelem új szemlélete szerint a természet egészének válogatás nélküli védelmét kell biztosítani.
2. A rendelkezésre álló természeti erőforrásokkal úgy kell gazdálkodni, hogy megújuló és önfenntartó képességük ne kerüljön veszélybe. A takarékosság és a védelem különösen a meg nem újítható természeti erőforrásokra érvényes.
3. A természet védelmének megvalósításában az egész társadalomnak részt kell vállalni.

Induláskor a résztvevőknek mentőmellényt adunk, amit kötelező viselni. 4-5 kenuval, alapvető balesetvédelmi oktatás után indulunk el a kenutúrára. A tanulók hamar megértik a kormányzás logikáját, így hamar elérjük a Cserepes-szigetet, ami az 1978-as mederkotrás "mellékterméke". Tovább haladva keskeny járatokon haladunk át, melyeket a halászok alakítottak ki több mint 50 éve. A járatokban a víz sekélyebb, hínáros és átlátszóbb. Egy öbölben láthatjuk a csillárka moszatot és a rovarevő rencét is. A hínárnövényt egy befőttes üvegben "kimosva" nagyon sok rákocskát, férget találhatunk, ezért ezen a ponton beszélgetünk a táplálékláncról. A túra során sok vízimadarat is látunk, ezeket táplálkozásuk, életmódjuk alapján csoportosítjuk.

Az ismeretszerzés mellett a kenutúra során a tanulók szinte észrevétlenül megismerkedhetnek egy, a természettel együttélésre nevelő vízisporttal is. Örömmel látjuk, amikor a korábban velünk túrázó tanulók később elhozzák szüleiket és testvéreiket is, és térkép alapján önállóan fedezik fel a nádasok élővilágát.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el